Cağ Kebabı :

Bildiğimiz yaprak dönerden birçok farklı tarafı bulunmaktadır,en önemli ayırt edici özelliği 1 gün evvelinden dinlenmeye bırakılan şişe geçirilmiş etin her katının arasına rendelenmiş soğan koyulur,yan olarak odun ateşinde çevrilen cag kebabı ,özel şişlerinin pişen kısımlarına ince bir şekilde batırılarak bıcak yardımıyla kesilir, şişte kalan et parçaları lavaşa sarılarak veya şişten dişlenerek afiyetle yenir.

 
  Kadayıf Dolması:

Kadayıfın içerine bolca ceviz konulup, sarılarak yağda kızartılan, ardından da şerbete batırıldığında afiyetle yenmeye hazır olan bir tatlıdır. zahmetli ve biraz ağırcana olduğundan her zaman yapılamaz ama taze taze yendiğinde tadına doyulmaz.

   
  Oltu Taşı:

Yurt ve Dünya çapında ünlü olan kehribar taşıda denilen Takı ve süs eşyası yapılan Oltu taşı Erzurum'un Oltu ilçesinde çıkmaktadır.

 
  Atatürk Müzesi:

Kurtuluş Savaşı sırasında Atatürk'ün kaldığı bu ev Atatürk Müzesi olarak kullanılmaktadır.
 
  Palandöken Kayak Merkezi:


Uluslararası Kayak Federasyonunca dünyanın ikinci büyük kayak merkezi olarak nitelendirilen Palandöken dağındaki 6.5 km.'lik profesyonel kayak merkezi yılın 180 günü kayak yapma imkânı tanımaktadır.

 
  Cirit:


Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir Ata sporudur. Türkler bu Atlı oyunu Orta Asya dan günümüze taşımışlardır.19. yüzyılda Osmanlı ülkesi ve sarayının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu

 
  Tortum Gölü ve Şelalesi:


Bu doğa harikası, Erzurum ilinin 103 km. kuzeyinde, Tortum gülünün kuzey kenarındadır. Çağlayan da dahil, bu çevrede çok yüksek bir su sporları ve dağ sporları turizmi potansiyeli vardır.

 

 
  Narman Peri Bacaları:

Bu jeoloji oluşumlar, Narman İlçesinin 7 km güneyinde yer almaktadır. Rüzgar ve yağmurun kumlu toprağı aşındırmasıyla kırmızı kaya başlıklı peri bacaları ve dar vadilerden oluşan bu olağanüstü doğa harikası oluşmuştur.
   
  Çifte Minareli Medrese:

Medrese Selçuk stilinde 13. asrın sonlarına doğru yapılan, "Fakülte Karşılığı" tedrisat yapan Çifte Minareli Medrese mimari yapısı taş oyma ve kabartma ve çini süslemeleri ile muhteşem bir şaheserdir.
 
  Yakutiye Medresesi:

Medrese taç kapısında bulunan kitabeye göre, İlhanlı Hükümdarı Sultan Olcayto zamanında Gazan han ve Bolugan Hatun adına, Cemaleddin Hoca Yakut Gazani tarafından Hicri 710 (milâdi 1310) yılında yaptırılmıştır.
 
Bar:

Erzurum'da oynanan halk danslarına bar denir. Bar' ın tarihçesi çok eskilere Orta Asya' da Altay kavimlerine kadar uzanmaktadır.
 
Çobandede Köprüsü:

1297-98 yıllarında İlhanlıların Veziri Emir Çoban Salduz tarafından yaptırılmıştır. Aras nehri üzerinde 7 kemer gözlü olarak inşaa ettirilen önemli bir yapıttır.

 
 

Bu sayfalardaki tüm içeriğin her hakkı saklıdır ve www.CagOtel.Com.Tr sitesine aittir.
Copyright © 2011 / Designed anD Programed MiRaLaY